Wczesna rehabilitacja po udarze kiedy jest ją najlepiej zacząć?

Rehabilitacja po udarze jest niezwykle ważna sprawą, aby jak najszybciej rozpocząć terapię kobiet po udarze. Od niej uzależnione jest bowiem kiedy i w jakim okresie pacjent wróci do dawnej sprawności. Udar jest trzecim pod względem śmierci po nowotworach i dolegliwościach układu krążenia. Widzimy jak dużo kobiet ma z nim do czynienia. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze winna być zaczęta możliwe jak najszybciej pod okiem doświadczonych rehabilitantów. Za udar w większości wypadków odpowiada zwężenie żył w mózgu, które odcinają dopływ krwi i zmniejszają podstawowe role życiowe. Rehabilitacja po udarze to przywrócenie chorego do sprawności przed chorobą. W zależności co zostało zniszczone, lekarz zaleca serie ćwiczeń. Mogą one obejmować motorykę (paraliż lub niedowład, zaburzenia równowagi), zaburzenia poznawcze (pamięć, uwaga). Chory zwyczajnie przestaje być osobą niezależną i jest skazany na uwagę rodziny. Wczesna rehabilitacja po udarze winna być zastosowana jak prędko, kiedy stan chorego na to pozwoli. Rehabilitacja po udarze możemy poznać 3 etapy:

  • 1.Wczesna rehabilitacja po udarze – krok pierwszy – czas profilaktyki funkcjonalnej. W tym okresie pacjent przebywa w szpitalu. Czas jej trwania bywa różny, zwykle jest to z 1 do trzech tygodni.
  • 2. Rehabilitacja po udarze – krok kolejny to rekonwalescencja. Są tutaj wprowadzenie ćwiczenia, aby pacjent mógł jak prędko wrócić do sprawności przed udarem. Trwa on szczególnie różnie od 2 miesięcy nawet do roku.
  • 3. Rehabilitacja po udarze – etap trzeci tzw środowiskowy. Trwa on najdłużej bo choćby do kilkunastu lat. Polega na terapii w czynnościach robionych przed udarem

Wczesna rehabilitacja po udarze skutki:

  • skala i lokalizacji zniszczenia mózgu w konsekwencji udaru,
  • stanu chorego przed udarem,
  • od kiedy zaczyna się rozpocznie rehabilitacja i fizjoterapia,
  • pomoc ze strony najbliższych.

Bardzo dobrą procedurą jest rehabilitacja po udarze w apartamencie. Wiadomo, że najefektywniejszą pomoc osiągnie on w specjalnych ośrodkach, ale z różnorodnych przyczyn nie każdy spośród nas może na to sobie zezwolić. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze w apartamencie powinniśmy przygotować środowisko i konieczny sprzęt, tak aby pacjent, mógł codziennie powtarzać ćwiczenia.

Szczególnie kluczowe jest ponadto ponowne kształtowanie umiejętności wykonywania podstawowych, codziennych czynności, takich jak ubieranie się lub mycie. Ważnym punktem rehabilitacji poudarowej pozostaje bowiem odbudowanie u chorego poczucia niezależności. Jeżeli pacjent wymaga niezbędnej pomocy możemy również zatrudnić fizjoterapeutę który co parę dni będzie robił ćwiczenia. Istotne jest, aby praktyka była jego codziennością Indywidualne ubieranie się, kąpiel wszystko to co była w stanie wykonywać przed udarem. Szacuje się, że tylko 30% kobiet po udarze odzyskuje pełną swobodę, jednak jeżeli rehabilitacja u nas była niezwykle przydatna ten procent na pewno byłby ogromniejszy. Stąd tak znaczące jest aby rehabilitacja po udarze była przystępna dla wszystkich na szerokim szczeblu.

Możesz również polubić