Fizjoterapia po endoprotezie biodra ile trwa oraz po jakim okresie chory dochodzi do siebie?

Fizjoterapia po endoprotezie biodra jest niesłychanie ważna i niezbędna, bez niej chory nie wróci do zdrowia szybko. Fizjoterapia po endoprotezie biodra należy wyjaśnić czym jest najpierw zabieg. Kwalifikuje się on do zabiegów chirurgicznych, w którym następuje zastąpienie kości biodrowej i panewki sztucznym implantem. Fizjoterapia po endoprotezie biodra https://med-coach.pl/szkolenia-kursy/on-line-endoprotezoplastyka-stawu-biodrowego-wyzwanie-dla-pacjenta-i-terapeuty/336 polega na zasadzie korzystania głównie z fizykoterapii, do której możemy dodać:

  • zwiększenie siły fizycznej
  • polepszenie ruchomości ścięgien
  • rozciągnięcie przykurczy
  • polepszenie formy oraz całkowitej kondycji chorego

Na samym wstępie już drugiego dnia po zabiegu zaczyna się już fizjoterapia po endoprotezie biodra. Kolnym ważnym krokiem jest chodzenia o kulach. Po operacji chory porusza się o balkoniku, później o 2 kulach a po 2/4 miesiącach po zabiegu kule może odstawić i próbować rozpocząć chodzić o własnych siłach .Wbrew pozorom nie jest to prosta rzecz. Fizjoterapia po endoprotezie biodra w pierwszej dobie zalecane jest przeprowadzanie prostych ruchów wahadłowych. Ćwiczenia robi się 3-4 razy na dzień w serii powtórzeń około 10-12. Po pierwszej dobie fizjoterapia po endoprotezie biodra polega na pionizacji chorego oraz rozpoczęciu ćwiczeń jak unoszenie kolana itp. Gdy już opuśćmy klinikę następuje dalsza fizjoterapia po endoprotezie biodra.

Po powrocie do mieszkania fizjoterapia po endoprotezie biodra powinna odbywać się pod okiem fachowca, który zadba o właściwą postawę. Ważne jest również wzmacnianie mięśni nogi, ale ćwiczenia muszą być prowadzone codziennie i w dobry sposób. Ważny jest tu czas w którym zaczniemy ćwiczyć. Fizjoterapia po endoprotezie biodra będzie intensywniejsza jeżeli ćwiczenia zaczniemy od razu. Często pacjenci boją się ich wykonywania ze względu na bólu, jednak fizjoterapeuta pomoże nam dopasować zakres ćwiczeń do własnych możliwości. Powinno się pamiętać, aby kilka dni po zabiegu zachować zdrowy umysł i nie forsować się za dużo.
Fizjoterapia po endoprotezie biodra chodzenie o balkoniku, a kiedy o kulach?
Pierwsze kilka tygodni po zabiegu niestety jesteśmy zmuszeni wspierać swój ciężar ciała na balkoniku, który ułatwi nam przemieszczanie się. Fizjoterapia po endoprotezie biodra na balkoniku winna być dopóki póki nie wrócą nam siły oraz równowaga. Następnie specjalista poleci nam przejście na 2 kule i rozpoczęcie nauki schodzenia po schodach. Dla kobiet zdrowych nie stanowi to kłopotu jednak u kobiet po takich operacjach przeważnie jest to niesamowicie duży wysiłek, nie tylko fizyczny, ale przede wszystkim psychiczny. Pokonanie własnych wad może niestety chwilę trwać. Fizjoterapia po endoprotezie biodra i nauka chodzenia nie należy do przyjemnych. Na wstępie musisz podpierać się poręczy i stawiać nogę tylko na jeden stopień , a następny dokładać drugą. Nigdy nie rób tego na przemian Twój organizm nie jest jeszcze na to gotowy. Czas fizjoterapia po endoprotezie biodra to około 4 miesiące. Jednak u niektórych może trwać krócej. Ważne jest abyśmy stosowali się do zaleceń eksperty oraz ćwiczyli regularnie.

Możesz również polubić