Microdiscektomia ile trwa rekonwalescencja po zabiegu?

Microdiscektomia polega na mało inwazyjnym operacji kręgosłupa, jaki posiada zmniejszyć ból w jego obrębie. Jest jedną z najczęściej robionych zabiegów. Stosuje się do niej mikroskop operacyjny, aby osiągnąć jak największe powiększenie. Microdiscektomia polega na odciążeniu ucisku na korzeń nerwowy. To właśnie w główniej liczbie on przyczynia się za czucia dyskomfortu pleców przez chorego. Stosuje się ją, gdy wystąpiło znaczne przemieszczenie krążka międzykręgowego do kanału kręgowego również nie ma okazji jego usunięcia różnymi formami. Microdiscektomia może być wykonywana prywatnie w cenie około 12 tysięcy za operację. Na NFZ jest też robiona jednak okres czekania może okazać się bardzo długi. Microdiscektomia to zasadniczo choroby związane z przepukliną krążka międzykręgowego spowodowane są przede wszystkim uciskiem na korzenie nerwowe oraz rdzeń kręgowy. Ze względu na rodzaje przepukliny możemy poznać 3 zasadnicze etapy:

 • protruzja
 • ekstruzja
 • sekwestracja

Ból, który odczuwają chorzy może przynosić znaczny dyskomfort. Zwiększa się on podczas treningu czy kichania. Pojawiający się wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, może prowadzić ucisk na nerw oraz ból. Microdiscektomia na czym polega operacja.? Robiona jest ona w znieczuleniu ogólnym. Chory nie jest świadomy co się z nim dzieje. Oddycha za pomocą respiratora, gdyż wszystkie mięśnie są wiotkie. Lekarz wykonuje nieduże nacięcie około 2 cm. Mikrodiscektomia polega na wyeliminowaniu fragmentu jądra miażdżystego, zwanego potocznie dyskiem. Czas całej operacji jest różny. Zwykle operacja trwa około 2 h. W pierwszej dobie po operacji chory jest stawiany na nogi, a w kolejnej dobie wypisywany do domu. Microdiscektomia – przepuklina krążka a leczenie tabletkami? Wszystkiej tabletki powinny być przepisywane pod kontrolą doktora. Kluczowe jest aby, korzystać też a tabletek rozkurczowych. Ale miejmy na uwadze jeśli ból staje się szczególnie duży to powinniśmy pomyśleć o operacji. Nauka właściwego podnoszenia ciężarów jak np zakupu będzie w tym przypadku konieczna. Przedmioty powinny być unoszone tylko przy wyprostowanym kręgosłupie. Powoduje to równomierne rozproszenie sił oddziałujących na kręgosłup oraz łagodzi nierównomiernemu uciskowi. Microdiscektomia kiedy powinno się przeprowadzić operacje:

 • ulokowanie przepukliny w zakresie kręgosłupa lędźwiowego i ucisku na korzeń nerwowy;
 • zaburzenia odczuwania w kończynach dolnych, jakie są spowodowane zespołem korzeniowym na tle wypukliny krążka międzykręgowego,
 • osłabienie funkcji motorycznej mięśni stopy bądź podudzia,
 • upośledzenie funkcji pęcherza moczowego,
 • zaburzenia wypróżniania.

Microdiscektomia https://med-coach.pl/filmy/microdiscektomia-maly-zabieg-duze-wyzwanie-dla-terapeuty-i-pacjenta/274 jak każdy zabieg choć mało inwazyjny może nieść ze sobą komplikacje. Do najczęstszych należą:

 • infekcja,
 • zniszczenie korzenia nerwowego,
 • zniszczenie worka oponowego,
 • dyskopatia nawrotowa,

Microdiscektomia czy warto udać się na operację. Na pewno tak, bowiem często ból może skutkować na zaburzenia w tradycyjnym życiu.

Możesz również polubić